Rapporter
Varsling og konflikthåndtering i Stavanger kommune
- Kommune:
- Stavanger kommune
- Tags:
- 2018
Publisert:
18.04.2018
Oppdatert:
03.09.2019
Vi finner:
- Stavanger kommune har gjennomgående gode rutinebeskrivelser for varsling og håndtering av avvik, varslingsaker og konflikter. Rutinene kan likevel med fordel oppdateres og gjøres bedre kjent i organisasjonen.
- Kommunen kan i større grad nyttiggjøre seg avviksregistreringer i sitt forbedringsarbeid.
- 28 % av respondentene svarer at de har observert eller opplevd mobbing, trakassering eller diskriminering i forbindelse med arbeidet.
- Om lag 20 % rapporterer at de har varslet om kritikkverdige forhold. De fleste gjør det muntlig til nærmeste leder, men også en del til varslingssekretariatet via varslings- og avvikssystemet Synergi. Når ansatte melder ifra, vil det nok ofte være uklart om det er et varsel, en avviksmelding eller en bekymringsmelding.
- Mange av sakene som kommer gjennom Synergi handler om konflikter knyttet til det psykososiale arbeidsmiljøet.
- En del tillitsvalgte er kritiske til lederes og arbeidsgivers håndtering av enkelte konfliktsituasjoner.
- Bedriftshelsetjenesten ser at det er varierende praksis og ulike kulturer for håndtering av konfliktsaker.
- Lederne gis opplæring og kompetanseutvikling i håndtering av varslingssaker og konfliktsaker. Men vi ser at personlige egenskaper og lederadferd har avgjørende betydning når vanskelige saker skal takles.
- Rådmannen har oppmerksomhet rettet mot varslingssaker og konflikthåndtering og setter det på dagsorden i ulike sammenhenger.